گفتاردرمانی چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
گفتار درمانی

گفتار درمانی یا speech therapy یکی از رشته های نوین توانبخشی و زیر مجموعه رشته علوم پزشکی می باشد. فرد گفتاردرمانگر یا همان آسیب شناس گفتار و زبان به بررسی و ارزیابی تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان اختلالات ارتباطی اختلال درک، صوت و مشکلات بلع می پردازد.
اینکه افرادی گفتاردرمانی را مترادف روانشناسی میدانند یک تصور غلط ولی متاسفانه رایج است. گفتار درمانی حیطه وسیعی از موضوعات و موارد مانند تکلم زبان بلع صوت و ارتباط را شامل می شود. زمانی که رشد گفتار و زبان کودک متناسب با سن وی نباشد مراجعه به گفتار درمان الزامی است که البته گفتار درمان با توجه به ارزیابی ها به شما می گوید که آیا کودک شما نیاز به گفتار درمانی دارد یا خیر.
همچنین اگر کودکان یا بزرگسالان در سنین مختلف قادر به تلفظ برخی از صداها و حروف نباشند باز هم مراجعه به گفتار درمان می‌تواند راهگشا باشد. زمانی که در فرد کودک یا بزرگسال تکرار نابجای کلمات صداها کشیدن اصوات و یا قفل و عدم توانمندی فرد در ادامه گفتار را مشاهده نمودیم می بایست با مراجعه به گفتار درمان و انجام ارزیابی‌های لازم از وجود یا عدم وجود لکنت مطمئن شده و در صورت نیاز درمان های لازم را در زمان مناسب و به اصطلاح بهنگام انجام دهیم.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات