نوروفیدبک چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
نوروفیدبک

‏‎نوروفیدبک یا نوروتراپی تکنیکی است که در آن بخشی از عملکرد مغز به صورت لحظه ای در صفحه مانیتور نمایش داده شده و مراجع می تواند با کنترل آپشن های صفحه نمایش ، در واقع به یک خودکنترلی در عملکرد مغز و به تبع آن به یک باز توانبخشی در اختلالات گوناگون رسید.
نوروفیدبک در واقع ثبت امواج eeg مغز و دادن فیدبک مناسب در لحظه به فرد می باشد .این بازخورد از طریق صدا و تصویر یا هر دو با هم ارائه می شود و فرد را نسبت به تغییرات مثبت و منفی که در مغز وی اتفاق می‌افتد در لحظه آگاه می کند. به نوروفیدبک هم می توان به عنوان یک درمان مکمل در اختلالات روانپزشکی نگاه کرد و هم به جهت ارزیابی و اندازه گیری عملکرد مغز و سیستم عصبی.
روش کار بدین شکل است که حسگر هایی به نام الکترود روی پوست سر بیمار قرار گرفته و فعالیت های الکتریکی مغز را به صورت امواج مغزی ثبت می کند. مراجع با نگاه به صفحه مانیتور یک بازی کامپیوتری را هدایت و کنترل میکند (بدون کمک گرفتن از دست ها) و به همین شکل پی به عملکرد مناسب یا نامناسب مغزی خود برده و سعی در اصلاح آن می کند
برای انجام نوروفیدبک حداقل سن بیمار می‌بایست ۵ سال باشد.
‏‎اختلالاتی که در آن نوروفیدبک به عنوان درمان مکمل استفاده می شود به شرح زیر است :
نقص توجه
افسردگی
اختلالات یادگیری
ADHD
اختلالات اضطرابی و فوبیا
‏‎میزان اثرگذاری این درمان مکمل (نوروفیدبک) به نوع و شدت بیماری ، زمان مداخله درمانی ، همکاری فرد و خانواده و تکمیل دوره درمانی بستگی دارد.
مدت زمان جلسات نوروفیدبک معمولا ۳۰ دقیقه و ٣ جلسه در هفته است که بر اساس شدت ضایعه و نوع اختلال گاهی اوقات با تشخیص پزشک کمتر یا بیشتر خواهد شد.
تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر خطرات احتمالی یا عوارض جانبی در نوروفیدبک ثبت نشده و تمامی تحقیقات در زمینه ی نوروفیدبک به عنوان یک درمان مکمل مثبت بودند.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات