موسیقی درمانی چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
موسیقی درمانی

بر اساس تحقیقاتی که از سال ۱۹۵۰ شکل گرفت تاثیرات جنبه های مختلف موسیقی بر اختلالات زبان بررسی و مشخص شد که میتوان بر روی بسیاری از اختلالاتی که در زیر مجموعه اختلالات گفتار و زبان قرار میگیرد مثل زبان پریشی بروکا (آفازی) اتیسم و لکنت از موسیقی درمانی به گونه های مختلف استفاده کرد.
دانشمندان علوم شناختی علاقه‌مند به بررسی پردازش جنبه‌های مختلف ذهن انسان مانند درک ، حافظه و زبان هستند یکی از جنبه های جدی تحقیقات خود را بر تاثیر موسیقی روی این آیتم ها قرار دادند.
خوشبختانه تاثیر موسیقی و درمان هایی که بر مبنای توانمندی موسیقیایی درمانگر پایه ریزی می شوند درمان‌هایی کارا، متفاوت و جذاب برای بیماران می باشد .البته فرد موسیقی درمان می‌بایست از علوم مختلفی مانند زبانشناسی علوم اعصاب گفتاردرمانی مغز و اعصاب و از همه مهمتر موسیقی ، دانش و بهره کافی را داشته باشد.
البته در همه اختلالات گفتار و زبان نمی توان از موسیقی درمانی استفاده کرد و موسیقی درمانی بر روی برخی از اختلالات تاثیر مثبت می گذارند. باید توجه داشت که موسیقی درمانی به عنوان درمان مکمل در کنار متد دیگر درمانی قابل استفاده میباشد.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات