اختلالات خواندن و نوشتن چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
اختلالات خواندن و نوشتن

یکی از اختلالات شایع در مدرسه که در حدود ۵ تا ١٠ درصد از افراد جامعه مدرسه رو بدان دچار هستند اختلال خواندن و نوشتن می باشد. اختلال خواندن و نوشتن یکی از زیرمجموعه‌های اختلال یادگیری می باشد.
اختلال خواندن یا همان دیسلکسیا بدین معناست که فرد دارای این اختلال در روخوانی کلمات و جملات دچار مشکلات عمده است اما اگر همان متن را اطرافیان برای وی بخوانند می تواند درک کند.
اختلال خواندن به دو شکل بروز پیدا می‌کند :
١- ضعف عملکرد در رمزگشایی یا ترکیب صامت ها و مصوت ها در کلمات
٢- افرادی که ضعف عملکرد در رمزگشایی ندارند اما در درک سریع کلمات و جملات در حین خواندن ناتوانند و در نتیجه نمی توانند کلمات را به طور مناسب در کنار یکدیگر چیده و به جمله بندی مناسب برسند و سرعت بسیار پایینی در خواندن دارند و متن خوانده شده برای شنونده به هیچ و قابل فهم نیست.
اختلال خفیف خواندن تنها محدود به روخوانی می‌شود اما در اختلال شدید خواندن در کنار این اختلال ،اختلال ریاضی اختلال نوشتن و انواع دیگری از زیرمجموعه‌های اختلالات یادگیری نیز دیده می شود. اختلالات خواندن و نوشتن بر اساس جدیدترین تحقیقات ارتباط مشخصی با میزان سطح هوشی ندارد
جالب است بدانید برخی از دانشمندان بزرگ مانند ادیسون و انیشتین نیز در کودکی دچار اختلالات خواندن و نوشتن بودند
همچنین بر اساس تحقیقات این افراد و این کودکان دچار اختلالات بینایی نیستند، همینطور بر مبنای تحقیقات جدید این افراد در بخش زبانی مغز در نیمکره چپ تعداد نورون های کمتری نسبت به همسالان خود دارند و عملکرد لوب پیشانی مغز آنها ضعیف تر است.
علائم هشدار دهنده ای که قبل از سن مدرسه به شما میگویند که احتمال بروز اختلالات خواندن و نوشتن در کودک وجود دارد به شرح زیر است :
تاخیر در شروع گفتار و زبان
اختلال وضوح گفتار و عدم توانمندی بیان اصوات در دوران کودکی و یا حذف صداها در زمان بیان کلمات و جملات
نقص در خواندن اشعار در دوران پیش از سن مدرسه
اختلال در یادگیری و به خاطر سپاری کلمات جدید
ناتوانی در تشخیص کلمات هم وزن
ناتوانی در بخش کردن و صداکشی کلمات
ناتوانی در تشخیص زمان
گفتار مونوتون یا همان نداشتن نواخت مناسب در حین صحبت کردن
کودکانی که فقط تلویزیون ،تلفن همراه و صفحات دیجیتال می تواند آنها را در تایم بیش از چند دقیقه به خود متمرکز کند و مثلاً هیچ حوصله و سطح تحملی جهت شنیدن داستان یا خواندن کتاب یا نقاشی کردن ندارند
یکی از عواملی که میتواند در بروز اختلال خواندن نقش داشته باشد ژنتیک و وراثت است .کودکانی که در نزدیکان و خانواده درجه یک آنها اختلال خواندن و نوشتن وجود داشته احتمال بروز این اختلال در آنها بسیار بیشتر است.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات