مشاوره چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
رفتار درمانی

‏‎مشاوره (consultation) فرایندی است که از طریق آن مراجع و مشاور هر دو با هم به بررسی و تحلیل مشکلاتی که پیش روی مراجعه کننده قرار دارد , می پردازند و به تبع آن جستجو برای پیدا کردن راه حل آن مشکلات. همچنین یک مشاور قدرتمند می بایست بر نکات ناشناخته شخصیت خودآگاه و ناخودآگاه مراجعه کننده اش اشراف کامل پیدا کند. مشاوره در زمینه های گوناگون توسط مشاور تخصصی همان زمینه انجام میشود.
مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره شغلی و مشاوره تحصیلی مشاوره زوجی مشاوره کودکان از جمله زمینه های مشاوره می باشند.
مشاور به هیچ عنوان یک آموزش نیست. مشاوره ارتباطی است بین مشاور و مراجع که از طریق آن مراجع به احساسات خود آگاه یا ناخودآگاه ناشناخته و درونی‌اش پی برده و شیوه هایی مناسب برای ارضای نیازهایش پیدا میکند. مشاوره به معنای ارائه یک پکیج ثابت و مشخص به مراجعین نیست بلکه هر مراجعه کننده راهکارهای خود را برای ارتباط با دنیای پیرامون و حل مسائل خویش پیدا می کند. مراجع خود دیدگاه ها و اعتقادات و نگرش ها و رفتارهای خود را اصلاح خواهد کرد و در نهایت شیوه زندگی او دگرگون خواهد شد.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات