صوت درمانی چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
صوت درمانی

صوت درمانی یکی از شاخه های گفتار درمانی است که در آن متخصص گفتار درمان مسلط بر اختلالات صوت به دنبال بهبود اختلالات صدا مانند بی‌صدایی یا گرفتگی صدا دردهای حنجره در هنگام صحبت کردن نفس آلودگی و یا برخی از ضایعات فیزیولوژیک حنجره می باشد.
همچنین بخشی از صوت درمانی به مقوله بهداشت صوتی و پیشگیری از اختلالات صوت می‌پردازد، صوت درمانی در کاربران حرفه‌ای صوت مانند خوانندگان مجریان هنرپیشه های تلویزیون و تئاتر مداحان و به طور کلی کلیه افرادی که از صدای خود به صورت حرفه‌ای استفاده میکنند نمود بیشتری دارد و مثلاً در کشورهای پیشرفته دنیا کلیه کاربران حرفه‌ای صوت به صورت منظم با گفتار درمان متخصص در زمینه صوت درمانی در ارتباط هستند.
به طور کلی مواردی که می توانند بر روی صدای سالم تاثیر بگذارند شامل آیتم های زیر می باشد :
استفاده نادرست از صدا مانند زیاد صحبت کردن پرفشار صحبت کردن بلندی صدای غیر اصولی و نامناسب ،استرس زیاد در هنگام صحبت و یا تنفس های نامنظم و نامناسب در زمان استفاده از صدا
صحبت کردن با زیر و بمی نامناسب با توجه به حنجره و میزان کشیدگی چین صوتی مراجع
افسردگی استرس مداوم و یا بیماری های روانی
تغییرات فیزیولوژیکی حنجره مانند فلجی های یک طرفه یا دو طرفه تارهای صوتی به هر علت
وجود ضایعات متفاوت بر روی تارهای صوتی حقیقی یا کاذب
وجود توده های متفاوت در جعبه حنجره
به طور کلی روش هایی که صوت درمان برای درمان اختلالات صدا به کار می‌برد شامل موارد زیر می باشد
ماساژ های تخصصی حنجره (منوال تراپی) که به درمان تنش عضلانی تارهای صوتی کاذب و رفع برخی از ضایعات فیزیولوژیک چین های صوتی و گرفتگی صدا کمک می کند. ورزش های دهان و فک
آموزش الگوهای تنفسی مناسب در هنگام صحبت کردن یا آواز خواندن
تقویت عضلات شکم دیافراگم و قفسه سینه
بالا بردن حجم تنفسی
آموزش استفاده از صدا در فرکانس و دانگ مناسب شخص با توجه به ویژگی های حنجره و سن و جنسیت مراجع
تمرین های مخصوص جهت هماهنگی گفتار و تنفس درحین آوا سازی
تمرین های ویژه در بالا بردن سطح تحمل چین های صوتی
و انواع تمرین های دیگر می باشد.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات