آموزش ذهنی چیست؟

نویسنده : مدیریت چهارشنبه، 14 دی 1401
آموزش ذهنی

آموزش ذهنی یکی از شاخه‌های روانشناسی است که هدف از آن رفع اختلالات توجه تمرکز و اختلالات یادگیری است. روانشناسانی که در حیطه آموزش ذهنی و اختلالات یادگیری فعالیت می‌کنند با مجموعه‌ای از تمرین‌ها و متد و روش هایی که بعضا پایه بازی دارند سعی در بالا بردن مهارت های توجه و تمرکز بینایی و شنیداری، بالا بردن سطح تحمل کودک و رفع اختلالات یادگیری و آموزش وی دارند.
باید به این نکته توجه داشت کودکان با اختلالات یادگیری لزوماً دارای نقص هوش نیستند حتی گاهی در طول تاریخ دانشمندان بزرگی را می‌توان یافت که در کودکی دارای اختلالات یادگیری و خواندن و نوشتن بوده اند.
در واقع می‌توان گفت برخی از کودکانی که دارای اختلال یادگیری هستند درک متفاوتی از جهان پیرامون خود داشته و در نتیجه برای یادگیری می بایست از روش های متفاوتی نیز استفاده کرد. برخی از کودکان دارای نقص توجه و تمرکز و اختلال یادگیری به علت مشکلات ذهنی و آسیب به سیستم مغز و اعصاب، تولد های پر چالش و کمبود اکسیژن در زمان تولد، وزن پایین ،تشنج های دوران کودکی، در معرض تلویزیون قرار گرفتن به صورت افراطی در سنین پایین، فقر کلامی و آموزشی و ارتباطی در سنین حساس زیر ۵ سال و بسیاری موارد دیگر به این اختلالات دچار شده اند. بسیار مهم است ، در صورتی که احساس می کنید فرزند شما از نظر آموزشی یادگیری توجه تمرکز و سطح تحمل نسبت به همسالان خود پایین تر است به سرعت و در سنین طلایی آموزشی، کودک توسط متخصص اختلالات یادگیری ارزیابی و در صورت نیاز درمان وی آغاز شود.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات