خانواده درمانی چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
خانواده درمانی

یکی از روش های بسیار مهم در گفتار درمانی و در درمان اختلالات مختلف استفاده مناسب از خانواده و دخیل کردن افرادی است که از نزدیک با مراجع در ارتباط هستند.
در بسیاری از موارد خانواده می بایست در چندین جلسه مشاوره و آگاهی های لازم در مورد ارتباط با بیمار را آموزش ببیند و بدانند که در شرایط مختلف مدل رفتاری ،گفتاری و عکس العمل هایشان می بایست چگونه باشد.
خانواده باید بداند مراجع و به ویژه کودک را در چه شرایطی قرار دهند و در چه موقعیت هایی احتمال درمان بالا خواهد رفت.
همچنین خانواده می بایست دانش این را داشته باشد به عنوان بخشی از پروسه درمان نقش‌های متفاوتی را در ارتباط با مراجع و به ویژه کودک ایفا کنند.
آنها می بایست آموزش ببیند که بهترین شرایط زندگی برای پیشبرد و دستیابی به اهداف درمانی چیست.
خانواده باید میزان پیشرفت مراجع را به صورت دقیق و به گونه‌ای که آموزش دیده ارزیابی کند و حتی نمره گذاری های دقیقی در جهت آگاهی درمانگر از میزان پیشرفت ثبت نماید.
گاهی لازم است خانواده ارتباطات مراجع و به ویژه کودک را با محیط بیرون به گونه‌ای که درمانگر خواسته مدیریت نماید.
گاهی اوقات می بایست توجه تمام و کمال به بیمار داشته باشد و گاهی اوقات باید نسبت به برخی از رفتارها و گفتارها بی‌توجهی هوشمندانه نماید.
دخیل کردن خانواده و اطرافیان نزدیک مراجع در درمان آنقدر مهم است که گاهی اوقات بدون همراهی آن ها هر چقدر هم که درمانگر تبحر و تجربه داشته باشد و روش های مناسبی را اتخاذ نماید اما پیشرفت درمانی خوبی مشاهده نشود.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات