رفتار درمانی چیست؟

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
رفتار درمانی

‏‎رفتار درمانی که یکی از شاخه های اصلی روان شناسی و روان درمانی می باشد به ارزیابی، بررسی و ارائه راهکار درمانی برای افرادی می پردازد که دچار اختلالات گوناگون رفتاری هستند.
اختلالات رفتاری می تواند گاه به خود شخص گاه به جامعه و اطرافیان آسیب وارد کند، اختلالات رفتاری گاهی اوقات روند رشد ذهنی فکری و حرکتی فرد را تحت شعاع قرار داده و باعث انحراف از مسیر رشدی مناسب گردد. مثلاً کودکی را در نظر بگیرید که به علت دستور پذیری بسیار پایین، لجبازی و مقاومت رفتاری شدید حاضر به استفاده از کلام در زندگی روزمره خود نمی باشد. این کودک حتی نسبت به روند درمانی گفتاردرمانی نیز مقاومت بسیار نشان داده و همین مقاومت رفتاری و همین اختلال رفتاری باعث عدم رشد مناسب گفتار و زبان و به مرور تنبلی گفتار می گردد.
در این زمان رفتار درمانی گزینه مناسبی است که می توان پیش از گفتار درمانی به مدت چند هفته تا چند ماه مورد توجه قرار گیرد.
اگر فرایند رفتار درمانی به خوبی شکل بگیرد باعث تغییر الگوهای فکری فرد و به تبع آن تغییر رفتار در فرد می شود، بنابراین رفتار درمانی یکی از رشته های مهمی است که در کنار اقدامات توانبخشی مانند گفتاردرمانی و کاردرمانی می‌تواند به کارآیی بیشتر این تخصص ها کمک کند.

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات