اتیسم به زبان ساده

نویسنده : مدیریت جمعه، 11 آذر 1401
اتیسم به زبان ساده

اختلال طیف اتیسم دسته ای از اختلالات رشدی هستند که توانایی فرد را برای برقراری ارتباط با دیگران و همچنین حضور در اجتماع تحت تاثیر قرار می دهد افرادی که علائم اختلال اتیسم را پیش از سن سه سالگی بروز می دهند تفاوت های دیگری نیز با همسن و سالان خود دارند به عنوان مثال به شیوه‌ای متفاوت رفتار می‌کنند و یا دارای مشکلات حسی هستند با این وجود گاهی از خود توانمندی های خاصی نیز بروز می‌دهند که باعث تعجب دیگران می‌شود، مثلاً ممکن است آدرس یابی بسیار خوبی داشته باشند یا واکنش بسیار مثبتی به موسیقی نشان دهند و یا افرادی را که ملاقات کرده اند پس از گذشت زمان طولانی بازشناسی کنند.
اختلالات اتیسم طیف بسیار وسیعی از میزان شدید یعنی حالتی که در آن کودک هیچ گاه زبان باز نمی کند تا حالت ملایمی که در آن فرد تاخیر رشد کلامی مشخصی ندارد تقسیم‌بندی می‌شود، اکثر متخصصان تا زمانی که کودک در جریان اجتماعی شدن با سایر همسالان دچار مشکل نشوند قادر به تشخیص اتیسم خفیف نیستند کودک دارای اتیسم خفیف ممکن است به تنهایی بازی کند یا دوستان اندکی نیز داشته باشد.
گاهی اوقات ممکن است در کودکان دارای اتیسم خفیف کودکان باهوش بسیار بالا نیز مشاهده شود. جالب است بدانید بسیاری از دانشمندان مشهور، افراد استثنایی، موسیقیدانان یا هنرمندان برجسته در طول تاریخ احتمالاً با توجه به ویژگی هایی که از آنها برای ما در تاریخ ذکر شده دارای این نوع اتیسم یعنی اتیسم خفیف بوده باشند. گستره طیف اتیسم متنوع است و ممکن است از فردی که ویژگی های رفتاری و گفتاری وی بسیار نزدیک به افراد عادی است تا فردی که در تمام زندگی نیازمند حمایت است و هیچگاه به گفتار نمی رسد را نیز شامل شود فردی که از مهارت های پایه ای زندگی نیز به سختی برخوردار است. این گستردگی شدید در انواع طیف های اختلال اتیسم احتمالا ناشی از وضعیت مغزی آنان ( میزان و شدت غیرطبیعی بودن آن ) است..

مرکز گفتار درمانی روزبه رضایی یکی از مجهزترین و باکیفیت ترین مراکز تهران است که در زمینه اختلالات گفتار و زبان، اختلال بلع، اختلالات صوت و گرفتگی صدا، اختلال یادگیری و توجه و تمرکز و اختلالات رفتاری به مراجعین مختلف از سراسر کشور از سال ١٣٨۶ خدمت رسانی می کند. این مرکز در شرق و شمال شرق تهران و در منطقه تهرانپارس واقع شده است. تهرانپارس یکی از مناطقی است که دسترسی های عمده ای به مناطق شمال تهران، مرکز تهران و شرق و جنوب شرق تهران، حکیمیه، قنات کوثر، شهرک امید، شهر پردیس و لواسانات توسط اتوبان های همت، بابایی، افسریه، بسیج، یاسینی و آزادگان دارد. همچنین منطقه تهرانپارس دارای ایستگاه های متعدد مترو جهت ارتباط با مناطق مختلف شهری می باشد که رفت و آمد در این منطقه را تسهیل نموده است.
این مرکز مجهز به دستگاه تصویربرداری از حنجره (استروبوسکوپی) است.

جدیدترین مقالات